Türk Telekom Medya Merkezi

Türk Telekom’un “Sesli Adımlar” uygulaması  çok dilli altyapıyla hizmet verecek
17 Mart 2018

Türk Telekom’un “Sesli Adımlar” uygulaması çok dilli altyapıyla hizmet verecek

Türk Telekom’un görme ve işitme engellilere hizmet veren; San Francisco’dan Dubai’ye, Londra’dan Sydney’e pek çok dünya başkentindeki karmaşık yapılarda da kullanılan kurumsal sosyal sorumluluk projesi “Sesli Adımlar” uygulaması, çok dilli altyapıya kavuştu. En son eklenen Arapça ve Almanca ile Sesli Adımlar’ın desteklediği dil sayısı 4’e çıktı.

 

Türkiye’nin lider bilgi ve iletişim teknolojileri şirketi Türk Telekom’un işitme ve görme engelliler için 2014 yılında geliştirdiği, Türkçe ve İngilizce olarak ücretsiz şekilde hizmet veren Sesli Adımlar uygulaması, desteklediği dil sayısını Almanca ve Arapça ile genişletti. Türk Telekom’un Sesli Adımlar’ın kapsayıcılığını artırma hedefiyle çok dilli altyapı çalışmaları esnasında uygulamanın İngilizce, Almanca ve Arapça konuşan ülkelerde yaygınlığının daha çok olduğu gözlendi. Bu veriden yola çıkan Türk Telekom, Sesli Adımlar’ın kullanılabildiği dillere Arapça ve Almanca’yı da ekledi.

 

Dil seçimi otomatik yapılabiliyor

 

Sesli Adımlar uygulamasını kullananlar dil seçimlerini otomatik olarak seçebiliyor. Sesli Adımlar, şu anda 8 ülke ve 20 şehirde kullanılabiliyor. Özellikle Arapça dil desteğinin Türkiye’de yer alan turistler veya göçmenler tarafından ilgi görmesi bekleniyor. Çok dilli altyapı çalışmasını Türkiye’de artan mülteci nüfusunu da dikkate alarak yapan Türk Telekom, projenin görme ve işitme engelli tüm kullanıcıları kapsamasını hedefliyor. Sesli Adımlar uygulaması teknolojik altyapısıyla, dünyada bu alanda ilk defa Boni Global ile yapılan iş birliğiyle Türkiye’de geliştirilmiş ve operatör bağımsız tüm görme engelliler tarafından kullanılabilen ücretsiz bir uygulama olma niteliği taşıyor. Sesli Adımlar uygulaması bugüne kadar 30.000’den fazla kişi tarafından indirildi ve 200.000’in üzerinde kullanıma sahip. İTÜ ve Boğaziçi üniversiteleri de dahil olmak üzere farklı kamusal alanlarda ve AVM’lerde kullanıma açılan Sesli Adımlar, bugün 35’in üzerinde mekanda kullanılıyor. Uygulamanın bir başka özelliği de, acil durumlarda kullanıcılarını tahliye çıkışlarına yönlendirebiliyor olması. İOS ve Android cihazlarda kullanılabilen Sesli Adımlar uygulaması, ücretsiz olarak aşağıdaki linklerden indirilebiliyor. iPhone: https://itunes.apple.com/tr/app/sesli-ad%C4%B1mlar/id915304189 Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=me.boni.sesliadimlar

Diğer Basın Bültenleri ve Görseller