Türk Telekom Medya Merkezi

Kablosuz Genişbant Teknolojilerinde Bir İlk
09 Şubat 2019

Kablosuz Genişbant Teknolojilerinde Bir İlk

Türk Telekom, Nokia’nın kablosuz ağ üzerinden fiber hızında sabit internet erişimi sunan Wireless PON teknolojisini Türkiye’de ilk kez denedi

 

  • Türk Telekom, Nokia iş birliği ile ev ve işyerlerine kablosuz teknoloji ile fiber hızında sabit internet imkânı sunan Wireless PON (Kablosuz Pasif Optik Ağ) çözümünü Türkiye’de deneyen ilk operatör oldu.
  • Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç, “Bu yeni çözüm; üniversite, hastane, havalimanı gibi büyük yerleşkeler için sunulan fiber internet hizmet alanını daha da genişleterek müşteri deneyimini iyileştirecek” dedi.

 

Türkiye’nin lider bilgi ve iletişim teknolojileri şirketi Türk Telekom, kablosuz ağ üzerinden fiber hızında sabit internet çözümü sunan WPON (Wireless Passive Optical Network - Kablosuz Pasif Optik Ağ) teknolojisini Türkiye’de ilk kez deneyen operatör oldu. Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç, Türk Telekom olarak Nokia ile kablosuz genişbant bağlantısı sağlayan Wireless PON teknolojisini Türkiye’de ilk kez denediklerini açıkladı. Müşteri deneyimini iyileştirecek ve operasyonel açıdan maliyet tasarrufu sağlayacak yeni teknoloji hakkında bilgi veren Kıraç, “Nokia ile ülkemizde ilk kez gerçekleştirmiş olduğumuz yüksek hızlı Wireless PON denemelerinde, 60 GHz milimetre dalga frekansında yeni nesil sabit kablosuz genişbant teknolojisi kullanarak yakın mesafelerde 5G ve Fiber transfer hızlarına ulaşmayı başardık” diye konuştu.

 

Kablosuz sabit bağlantıda 5G ve Fiber teknolojilerinde olduğu gibi yüksek hızlara erişildi

 

Elde ettikleri sonuçların son derece tatmin edici olduğunu aktaran Kıraç, Kablosuz WPON çözümünün Türk Telekom’un yaygın ve yüksek kapasiteli fiber gücü ile birleşmesi sonucunda  Fiber hızlarına ulaştıklarını belirterek “Böylelikle özellikle üniversite, hastane, havalimanı gibi büyük yerleşkelerde sunduğumuz sabit fiber genişbant hizmetini yaymak amacıyla benzer teknolojilerin kullanımının önünü açmış bulunuyoruz” dedi. WPON teknolojisinin çalışma prensibi hakkında da bilgi veren Kıraç, sabit fiber hatta bağlı bir kablosuz erişim noktası tarafından 60 GHz frekansı üzerinden iletilen sinyal ile kablosuz internet erişimi sağlandığını söyledi. Ankara’daki yeni Genel Müdürlük binasında bulunan Türk Telekom İnovasyon Merkezi’nde yapmış oldukları testlerde, 2,46 Gbps’e varan bağlantı hızına ulaştıklarını kaydeden Kıraç, “Ulaşmış olduğumuz hızlar, tüm cihazlardan Ultra HD çözünürlükte filmler gibi büyük boyutlu dosyaları eşzamanlı olarak indirmeye ve 8K kalitesinde TV izlemeye olanak tanıyor. Aynı zamanda da akıllı ev uygulamaları, bulut hizmetleri ve çevrimiçi oyun gibi yoğun bant genişliği ihtiyacı duyan yeni servisleri rahatlıkla kaldıracak kapasitede” diye aktardı.

 

Türk Telekom’un fiber yatırımı tüm hızıyla sürüyor

 

Türkiye’nin dijital dönüşümünü tamamlamak amacıyla Türk Telekom’un fiber yatırımlarını hız kesmeden sürdürdüğünü dile getiren Kıraç, 282 bin kilometreyi geçen mevcut fiber ağ uzunluğu ile Türk Telekom’un Türkiye’nin fiber altyapısının yüzde 80’lik kısmını tek başına döşediğini belirtti. Hiçbir ayrım yapmadan ülkenin her yerine fiber hizmet götürdüklerinin de altını çizen Kıraç, 2018 yılı içinde 2,4 milyona yakın haneyi fiber altyapılarıyla kapsadıklarını vurguladı. Nokia Türkiye, Orta Avrupa ve Orta Asya Başkanı Mikko Lavanti ise "Türk Telekom iş birliği ile Kablosuz PON servisimizi Türkiye’de denemiş olmaktan büyük heyecan duyuyoruz. WPON çözümümüz,  belli noktalarda Türk Telekom’un altyapı maliyetlerini düşüreceği gibi, evde ve işte internet aboneleri için yüksek hızda sabit internet erişimi sağlayarak son noktada ihtiyaç duyulan esnekliği sağlayacak” diye konuştu.

Diğer Basın Bültenleri ve Görseller