Türk Telekom Medya Merkezi

Türk Telekom teknolojik çözümleri ile engelleri kaldırıyor
10 Mayıs 2023

Türk Telekom teknolojik çözümleri ile engelleri kaldırıyor

  • Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, 10-16 Mayıs Dünya Engelliler Haftası kapsamında yaptığı açıklamada, “Engelli bireylerin eğitimden sanata kadar bilgiye eşit şartlarda erişebilmesi adına teknolojik çözümler sunmaya ve hayatın her alanında teknolojiyi faydaya dönüştüren çalışmalar yapmaya devam ediyoruz. İnsanı odağımıza alan vizyonumuz doğrultusunda engelleri kaldıran projelerimizle Türkiye’ye değer katıyoruz” dedi.
  • Türk Telekom, ‘Günışığı’ projesi ile az gören çocukların engelsiz akranlarıyla aynı sınıflarda eğitim almasını sağlayarak, onlara ışık olmaya devam ediyor. Türk Telekom Ar-Ge ekibi tarafından geliştirilen TahtApp uygulaması, 11 ilde 24 yeni okulda daha kullanıma sunuluyor.
  • Türk Telekom, ‘Sesli Adımlar’ ile ana destekçisi olduğu ve yüksek teknoloji bilgisini kültür ve sanat alanına aktardığı Atatürk Kültür Merkezi’nde herkes için erişilebilir bir deneyim sunuyor. Sesli Adımlar uygulaması görme ve işitme engellilerin yardım almadan hareket edebilmelerine olanak sağlayarak, sosyal hayatın içinde daha fazla yer alabilmelerine katkıda bulunuyor.
  • Türk Telekom’un sosyal sorumluluk projesi ‘Telefon Kütüphanesi’ görme engellilerin sesli kitaplara, dünyaca ünlü betimlemeli tablolara ulaşmasını, İlaç Barkodu Okuma ve Para Tanıma fonksiyonları da engellilerin günlük yaşamlarını kolaylaştırmasını sağlıyor.

 

Türk Telekom, teknolojinin sunduğu imkânları, toplumun tüm kademelerinde fırsat eşitliğini sağlamak için seferber ediyor. Türk Telekom’un az gören çocuklar için Engelsiz Yaşama Derneği (EyDer) ile birlikte hayata geçirdiği Günışığı Projesi, 2023-2024 eğitim öğretim yılında az gören çocukların okullarda, akranları ile birlikte aynı sınıflarda eğitim görmesini kolaylaştıran teknolojilere odaklanıyor. Türk Telekom bu kapsamda az gören çocukların sınıf eğitimleri için geliştirdiği yenilikçi çözüm ‘TahtApp’i 11 ilde 24 okula daha kurmayı planlıyor.

 


Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, 10-16 Mayıs Dünya Engelliler Haftası kapsamında yaptığı açıklamada,
“Türkiye’nin dijital dönüşümünün öncüsü olmamızın yanı sıra, teknolojiyi insanın iyilik ve faydasına dönüştürme misyonumuz çerçevesinde projeler üretiyoruz. Türk Telekom olarak, teknolojiyi herkesin hayata eşit katılımını sağlayacak şekilde kullanıyor, engelleri ortadan kaldırıyoruz. Bu doğrultuda da özellikle kurumsal sosyal sorumluluk projelerimizi belirlerken herkesi “Değerli Hissettirmek” vizyonumuzu temel alıyoruz. Zira, sunduğumuz teknolojinin olanaklarından herkes faydalanabiliyorsa, çözüm ve hizmetlerimiz anlam kazanıyor. Bunun bilinci ile rotamızı, engelli bireylerin de hayata eşit katılımını sağlamak adına sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliği yaparak belirliyor, bu kapsamda projeler üretiyoruz. Bu projelerden biri de Ar-Ge ekibimiz tarafından geliştirilen TahtApp yazılımı. Az gören çocukların sınıf içinde akranları ile birlikte eğitim hayatlarını sürdürmelerine olanak tanıyan TahtApp’i yeni eğitim öğretim yılında daha fazla okulda kullanıma sunacağız. Bunun yanı sıra okullarda öğrenci ve velilere farkındalık eğitimleri de verilmeye başlanacak. Türk Telekom olarak, üstün teknolojimizle geliştirdiğimiz bu projeler ile engelli vatandaşlarımızın sosyal hayatın içinde daha fazla yer almalarına katkıda bulunmanın gururunu yaşıyoruz. Türkiye’ye değer katmak için sürdürdüğümüz kurumsal sosyal sorumluluk projelerimiz, artan bir motivasyon ve sorumluluk bilinciyle devam edecek” dedi.


Görme ve işitme engelliler AKM’de özgürce vakit geçirebiliyor


Hayata geçirdiği kurumsal sosyal sorumluluk projeleriyle teknolojiyi, iyilik ve faydaya dönüştürmeyi hedefleyen Türk Telekom, ana destekçisi olduğu AKM’de kurumsal sosyal sorumluluk projesi ‘Sesli Adımlar’ uygulamasını kullanıma sundu. Görme ve işitme engellilerin faydalandığı Sesli Adımlar uygulaması; AKM'nin tüm girişlerine, sinema, kütüphane, sergi salonu, restoranlara, kafelere ve Türk Telekom Opera Salonu'na sesli yönlendirme sağlıyor. ‘Sesli Adımlar’ uygulamasını mobil cihazlarına indiren engelli sanatseverler, AKM’nin kapalı ve açık alanlarında, uygulama eşliğinde erişilebilir bir kültür sanat deneyimi yaşıyor.


TahtAAp ile çocukların derslerdeki fiziksel koşulları iyileştirilecek

 


TahtApp uygulaması, gelecek eğitim döneminden itibaren projeye dahil edilen 24 yeni okulda kurularak kullanıma açılacak. TahtApp, tahtanın tablete aktarılması ile az gören çocukların engelsiz akranlarıyla bir arada eğitim alabilmesini sağlıyor. Ders takibinde standardizasyon sağlayan TahtApp uygulaması, öğrencilerin dersleri takip etmesine, sorulara daha kolay cevap verebilmesine ve derslere diğer arkadaşları ile aynı tempoda, daha aktif katılımına da imkân tanıyor.

 

Türk Telekom’dan engelleri kaldıran yenilikçi projeler


Türk Telekom yenilikçi proje ve uygulamalarını her geçen gün zenginleştiriyor. Türk Telekom’un sosyal sorumluluk projesi ‘Telefon Kütüphanesi ile kullanıcılar, 50 kategoride 3 binden fazla sesli kitap ve dünyaca ünlü 50 sesli betimlemeli tabloya mobil telefonları aracılığıyla rahatça ulaşabiliyorlar. Bunun yanında; ‘Telefon Kütüphanesi’ ücretsiz sunduğu İlaç Barkodu Okuma ve Para Tanıma fonksiyonlarıyla da engellilerin yaşamını kolaylaştırıyor. Ayrıca erişilebilir sanata da katkı sağlayan Türk Telekom, görme ve işitme engellilere özel bağımsız navigasyon hizmeti olan Sesli Adımlar uygulamasını ana destekçisi olduğu AKM’de sanat severlerin kullanımına sunuyor.

Basın Kiti

Basın Kitini İndir
Diğer Basın Bültenleri ve Görseller
10 Mayıs 2023

Hastaneyi bir tıkla hastaya getiren teknoloji: ‘Healthverse PanoramicWEB’

Türk Telekom ve Healthverse PanoramicWEB iş birliği ile tele sağlık alanında öncü teknolojiye sahip ...

Devamını Oku
10 Mayıs 2023

Türk Telekom’dan ilk çeyrekte 3,3 milyar TL’lik yatırım

Türk Telekom, 2023’ün ilk çeyreğinde konsolide gelirlerini yıllık yüzde 61’lik artışla 15,3 milyar T ...

Devamını Oku