Türk Telekom Medya Merkezi

Türk Telekom, Mavenir ve ComPro’dan Open vRAN denemesi
28 Şubat 2022

Türk Telekom, Mavenir ve ComPro’dan Open vRAN denemesi

Türk Telekom, bulut tabanlı yazılımlar konusunda öncü şirketler arasında yer alan Mavenir ve 5G’ye özel ağ çözümleri üreten sistem entegratörü ComPro Bilişim Teknolojileri ile 5G teknolojilerine dair ekosistemin zenginleştirilmesinde önemli rol oynayan Open vRAN (Açık Radyo Erişim Ağı) denemeleri konusunda iş birliği yaptı.

 

Türkiye’nin dijital dönüşümünün öncüsü Türk Telekom, 5G ve ötesi ’yeni nesil teknolojilerin ihtiyaç duyduğu şebeke dönüşümü için büyük öneme sahip Open vRAN (Açık Radyo Erişim Ağı) konusundaki çalışmalarını sürdürüyor. Türk Telekom, İspanya’nın Barcelona kentinde gerçekleştirilen dünyanın en büyük teknoloji fuarlarından GSMA Mobil Dünya Kongresi’nde mobil şebeke çözümleri geliştiren Mavenir ve sistem entegratörü ComPro ile bu kapsamda yaptığı anlaşmayı duyurdu.

 

Anlaşma ile Türk Telekom, Mavenir'in ödüllü Open vRAN çözümü için pilot bir uygulama gerçekleştirecek. Türk Telekom’un da üyesi olduğu, açık radyo erişim teknolojileri üzerinde çalışmalar yapan ve ilgili ekosistemin gelişmesine yardımcı olan Telecom Infra Project’in (TIP) desteklediği projede, O-RAN uyumlu bileşenlerin kendi aralarında ve şebekeye doğru entegre edilmesi işini ComPro yerine getirecek.

 

Proje, O-RAN Alliance uyumlu, hüzme oluşturma (beamforming) teknolojilerine ve 4G küçük hücrelere (small cell) sahip, 4G ve 5G çoklu antene (mMIMO) sahip radyo birimlerini (RU'lar) içerecek.

 

Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç konuyla ilgili olarak “Mavenir, ComPro ve TIP ile Open vRAN konusunda çalışmaktan memnuniyet duyuyoruz. Open vRAN gibi çığır açıcı şebeke teknolojilerinin 5G ile gelecek yeni nesil servislerin teknik gerekliliklerinin karşılanabilmesi için önemli bir potansiyele sahip olduğunu görüyoruz. Bu ve benzeri projelerin O-RAN ekosistemini büyüteceği ve geleceğin şebekelerinin geliştirilmesinde önemli bir rol oynayacağına inanıyoruz" dedi.

 

 

Mavenir RAN’dan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Puneet Sethi konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı: "Bulutta yerel yazılım ve teknolojilere dayalı açık, sanallaştırılmış ve birlikte çalışabilir sistemler, bir yandan operatörler için kurulumları hızlandırırken bir yandan da yatırımsal ve operasyonel maliyeti önemli ölçüde düşürüyor. Open vRAN teknolojisinin Türk Telekom’un şebekesine çok önemli katkılar sağlayacağını düşünüyoruz. Hem Mavenir hem de sistem entegratörü ortağımız ComPro ile Türk Telekom’ un O-RAN yolcuğunun parçası olmaktan gurur duyuyoruz”.

 

ComPro Bilişim Teknolojileri Başkan Yardımcısı Hakan Yıldız ise şöyle konuştu: “TIP desteğiyle devam eden Türk Telekom 4G/5G Open vRAN pilot çalışmasında sistem entegratörü rolüne sahip olmaktan mutluluk duyuyoruz. Türkiye'nin ilk entegre telekomünikasyon operatörü Türk Telekom için önemli olan OPEX/CAPEX tasarruflarının yolunu açarak daha yüksek olgunlukta, ezber bozan bir Open vRAN çözümü sunmaya kararlıyız.”

 

Türk Telekom Hakkında:

 

180 yılı aşan köklü bir geçmişe sahip olan Türk Telekom, Türkiye’nin ilk entegre telekomünikasyon operatörüdür. “Türkiye’nin Çoklu Oyuncusu” Türk Telekom, 31 Aralık 2021 itibarıyla 16,9 milyon sabit erişim hattı, 14,3 milyon genişbant, 2,9 milyon TV ve 24,0 milyon mobil aboneye hizmet vermektedir. Türk Telekom Grubu şirketleri Türkiye’yi yeni teknolojilerle buluşturma ve bilgi toplumuna dönüşüm sürecini hızlandırma vizyonuyla, 81 ilde 35.868 çalışanıyla hizmet vermektedir.

 

Mavenir Hakkında:

 

Mavenir, her türlü bulut üzerinde çalışan, yazılım tabanlı tek bir otomatik ağ vizyonuna odaklanarak ağların geleceğini inşa ediyor ve ileri teknolojiye öncülük ediyor. Sektörün tek uçtan uca, bulutta yerel ağ yazılımı sağlayıcısı olan Mavenir, dünyanın bağlantı kurma şeklini dönüştürmeye ve 120'den fazla ülkede ve dünyadaki tüm abonelerin %50’sinden fazlasına hizmet sunan 250'den fazla İletişim Servis Sağlayıcısı için yazılım ağı dönüşümünü hızlandırmaya odaklanıyor. www.mavenir.com  

 

ComPro Hakkında:

 

Küresel şirketler için resmi çözüm entegratörü olan ComPro, bilgi teknolojilerinin Türkiye’de yaygınlaşmasında partner olarak önemli rol oynamıştır. Küresel lider teknoloji sağlayıcılarından müşterilerimize ürünler, çözümler ve hizmetler sunuyoruz. Telekomünikasyon alanındaki sanallaştırma/bulutlaştırma devrimine hızla uyum sağlayan ComPro, CSP ve büyük işletmelere yenilikçi NFVI, xNF, BSS, 5G O-RAN ve 5G Özel Ağ çözümleri/bileşenleri sağlamaya odaklanmıştır. www.compro.com.tr 

Basın Kiti

Basın Kitini İndir
Diğer Basın Bültenleri ve Görseller
28 Şubat 2022

Türk Telekom CEO’su Ümit Önal: Global iş birliklerimizi geliştiriyor, yerli teknolojileri dünyaya tanıtıyoruz

Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, İspanya'nın Barselona kentinde düzenlenen GSMA Mobil Dünya Kongresi k ...

Devamını Oku
28 Şubat 2022

Türk Telekom’dan GSMA Mobil Dünya Kongresi’nde yerlilik hamlesi

Türk Telekom, 5G’deki stratejik çalışmalarında birlikte yol alacağı yerli şirketleri GSMA Mobil Düny ...

Devamını Oku