Türk Telekom Medya Merkezi

Türk Telekom ve Korea Telecom’dan, 5G ve dijital dönüşüm teknolojilerinde iş birliği
01 Mart 2022

Türk Telekom ve Korea Telecom’dan, 5G ve dijital dönüşüm teknolojilerinde iş birliği

Türk Telekom, GSMA Mobil Dünya Kongresi kapsamında Korea Telecom ile imzaladığı anlaşmayla 5G ve Nesnelerin İnterneti (IoT) tabanlı uygulama projeleri geliştirecek. Her iki şirket, yapay zekâ alanında çalışmalara hız vererek yapay zekâlı akıllı binalar, akıllı ulaşım, Endüstri 4.0, kamu güvenliği ve akıllı şehirler gibi farklı alanlarda iş birliği yapacak.

 

Teknolojiye yaptığı yatırımları hız kesmeden sürdüren Türk Telekom, dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Korea Telecom ile önemli bir iş birliğine imza attı. İspanya'nın Barselona kentinde düzenlenen GSMA Mobil Dünya Kongresi’ne katılan iki şirket stratejik alanlarda güçlerini birleştirdi.

 

Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, “Korea Telecom ile yaptığımız anlaşmayla hayata geçireceğimiz projeleri tüketicilerimizle buluşturmak için sabırsızlanıyoruz. Her iki şirket de kendi ülkelerinde ilk telekomünikasyon altyapısının kurulmasını ve yaygınlaştırılmasını üstlenen şirketler. Kurum kültürü ve tecrübe olarak pek çok ortak noktamız var” diye konuştu. Türk Telekom’un köklü geçmişi ve bilgi birikimiyle sadece bugünün değil, geleceğin teknolojilerini geliştirmenin sorumluluğunu üstlenerek sektöre liderlik ettiğinin altını çizen Önal “Türk Telekom olarak 5G özelinde yaptığımız çalışmalarla 5G’nin yol haritasının çizilmesine yönelik dünyada etkin rol oynuyor; IoT, yapay zekâ gibi odak alanlara yaptığımız yatırımlarla pek çok farklı platformda verimliliği artıran akıllı projeleri hayata geçiriyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Korea Telecom Grubu Dijital Dönüşüm Başkanı Kyounglim Yun, “2016 yılında başlayan iş birliğimizi 4.5G’den 5G’ye uzanan dönemde sürdürmekten mutluluk duyuyoruz. 5G ile hızlanan çeşitli dijital dönüşüm servislerini geliştirerek her iki ülke halkının hayatını daha teknolojik hâle getirmek için çalışmalarımızı pekiştireceğiz” diye konuştu.

 

Geçmişte başlayan başarılı ilişkilerini güçlü bir şekilde genişletmeye devam eden Türk Telekom ve Korea Telecom grubu bu anlaşma ile birlikte 5G, yapay zekâ, büyük veri, bulut, robot ve nesnelerin inteneti gibi dijital dönüşüm servisleri tabanlı uygulama projeleri geliştirerek hayata geçirmeyi planlıyor. Bu iş birliği ile birlikte de her iki şirket, yapay zekâ alanında çalışmalara hız vererek; 5G, büyük veri, bulut, robot, nesnelerin interneti, V2X (Araçtan her şeye), kamu düzeni, Endüstri 4.0, akıllı şehirler, akıllı ulaşım araçları, ticari telekomünikasyon, bilişim teknolojileri ve TV yayıncılığı altyapıları gibi farklı birçok alanda birlikte çalışacak.

Basın Kiti

Basın Kitini İndir
Diğer Basın Bültenleri ve Görseller
01 Mart 2022

Türk Telekom ve Huawei’den 5G’de dev iş birliği

Türk Telekom ve Huawei, GSMA Mobil Dünya Kongresi kapsamında, 5G çalışmalarını içeren TurkTech 2.0 İ ...

Devamını Oku
01 Mart 2022

Türk Telekom CEO’su Ümit Önal: Global iş birliklerimizi geliştiriyor, yerli teknolojileri dünyaya tanıtıyoruz

Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, İspanya'nın Barselona kentinde düzenlenen GSMA Mobil Dünya Kongresi k ...

Devamını Oku