Türk Telekom Medya Merkezi

Türk Telekom Eğitim Tırı İle Anadolu’da İpek Yolu Mesafesinin 3 Katı Aşıldı
05 Ağustos 2018

Türk Telekom Eğitim Tırı İle Anadolu’da İpek Yolu Mesafesinin 3 Katı Aşıldı

Türk Telekom, Teknoloji Seferberliği Projesi’nin ikinci etabını tamamladı. Türk Telekom Eğitim Tırı, 76 gün süren 2018 yılı ikinci etap eğitimlerinde 24 il, 34 farklı konumu ziyaret ederek Anadolu’daki kadınlara ulaştı.

 

Toplamda 12 bin kilometrenin üzerinde yol kat eden Eğitim Tırı, Antalya Korkuteli’nden Trabzon Çaykara’ya, Eskişehir Sivrihisar’dan Kars’a, Tekirdağ Malkara’dan Adıyaman’a kadar il ve ilçelerde konumlandı. Teknoloji Seferberliği Projesi kapsamında 2017’de ilk etabına başlanan ve bu yıl da yolculuğuna devam eden Türk Telekom Eğitim Tırı, 2 yılda Anadolu’yu uçtan uca dolaştı. 2 yılda 39 il 49 farklı lokasyonda kadınlara internet eğitimi veren Türk Telekom Eğitim Tırı Türkiye içinde 25 bin kilometreden fazla yol kat ederek, Avrupa ile Asya arasında köprü olan 8 bin kilometrelik Tarihi İpek Yolu’nun 3 katı kadar mesafeye ulaştı. Türk Telekom Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Hakan Dursun: “Türkiye’nin lider bilgi ve iletişim teknolojisi şirketi olarak Türk Telekom’un amacı daima bu ülkenin vatandaşına katkı sunacak projeler geliştirmek”dedi.   Türk Telekom’un, kadınları internet konusunda bilinçlendirmek amacıyla bu yıl ikinci kez yola çıkan ve ilk durağı Erzincan olan Eğitim Tırı, 12 bin kilometreden fazla yol kat ederek Anadolu’yu karış karış gezdi. 2018 yılındaki ikinci etabında da Anadolu’daki kadınlara ulaşan Türk Telekom Eğitim Tırı’nda kadınlar; güvenli internet, e-devlet ve internetten alışverişi öğrenirken çeşitli sosyal medya uygulamalarını da deneyimleme imkânı buldu.

 

“Herkes için erişilebilir internet’i mümkün kılmak istiyoruz”

 

Türk Telekom Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Hakan Dursun, herkes için erişilebilir interneti mümkün kılmak istediklerini belirterek, proje hakkında şu bilgileri aktardı: “Türk Telekom olarak, internetle henüz tanışmış, internet kullanımı hakkında bilgi sahibi olmak isteyen ya da güvenli internetin nasıl kullanılması gerektiğini öğrenmek isteyen kadınlara Teknoloji Seferberliği Projesi kapsamında eğitimler verdik. Çeşitli yaşlardan kadın katılımcılar, birebir olarak iletişim kurdukları Türk Telekom Akademi eğitmenlerine merak ettiklerini sordu. Bunun yanı sıra stantlarımızda bulunan akıllı telefon, tablet, bilgisayar gibi cihazları deneyimleme fırsatı bulan kadınlar, el emeği ürünlerini internetten nasıl pazarlayacakları konusunda bilgi sahibi olurken, aynı zamanda seninzamanin.com kadınlara özel internet portalındaki faydalı içeriklere ulaşma fırsatı da yakaladı. Türk Telekom olarak toplumdan aldığımız gücü, Türkiye’nin büyümesine ve gelişmesine katkı sağlayacak projelerle harmanlayarak, Türk insanına kazandırmak istiyoruz.”

 

En genç katılımcı 10, en yaşlı katılımcı 85 yaşında

 

Proje kapsamında, 2018 yılında 5 binden fazla kişiye doğrudan eğitim verildi. Eğitimlerde 70 Türk Telekom Akademi eğitmeni, 168 saat boyunca kadınlara interneti anlattı. 2018 yılında 24 il, 34 farklı lokasyonda eğitimler verildi. Eğitimlerin en genç katılımcısı Antalya Korkuteli’nden 10 yaşındaki bir kız çocuğu olurken, en yaşlı katılımcısı ise Bursa Gemlik’ten 85 yaşındaki bir kadın oldu. Eğitimlere katılanların yüzde 15’i internetle ilk defa tanışırken, yüzde 70’i internette en çok sosyal medya ve haber takibi yaptıklarını belirtti. Katılımcıların yüzde 73’ünü çalışmayan kadınlar oluştururken, akıllı telefon kullanma oranı yüzde 88 olarak gerçekleşti.

 

Proje ile 2 yılda yaklaşık 11 kişi eğitim aldı

 

İkinci etabını tamamlayan Türk Telekom Eğitim Tırı içerisinde akıllı tahta, bilgisayar, tablet ve akıllı telefon gibi cihazlarla verilen eğitimlerde 2017 ve 2018 yılı toplamında yaklaşık 11 bin kişi eğitim aldı. İki yılda toplam 39 ilde, 49 farklı lokasyonda konumlanan Türk Telekom Eğitim Tırı, geride bıraktığı 2’nci yılında Türkiye içinde 25 bin kilometreden fazla yol kat ederek, Avrupa ile Asya arasında köprü olan 8 bin kilometrelik Tarihi İpek Yolu’nun 3 katı kadar mesafeye ulaştı.

 

İnternetle Hayat Kolay ve Teknoloji Seferberliği Projeleri aynı vizyonla çalışıyor

 

Türkiye’de dijital okuryazarlığı artırmak amacıyla hayata geçirilen Teknoloji Seferberliği Projesi, Türk Telekom’un fırsat eşitsizliğini ortadan kaldırmayı amaçlayan Birleşmiş Milletler Sürdürülebilirlik Gelişme Hedeflerine ulaşma kapsamında sunduğu, internet kullanımını toplumun tamamına yaymayı hedefleyen kurumsal sosyal sorumluluk projesi İnternetle Hayat Kolay (İHK) ile aynı hedef doğrultusunda çalıştı. Konu ile ilgili olarak hazırladığımız tanıtım filmine aşağıdaki linkten ulaşabilir ayrıca WeTransfer linki üzerinden indirebilirsiniz. https://www.youtube.com/watch?v=CmX6oJo6vxc&feature=youtu.be https://we.tl/gSNhcZmeDK

Diğer Basın Bültenleri ve Görseller