Türk Telekom Medya Merkezi

Tivibu’dan TV yayıncılığında ve kullanıcı alışkanlıklarında ezber bozan yenilikler
15 Haziran 2023

Tivibu’dan TV yayıncılığında ve kullanıcı alışkanlıklarında ezber bozan yenilikler

  • Geleneksel yayıncılık anlayışını değiştiren Tivibu; yenilikçi ve kullanıcı dostu teknolojik özellikleri, zengin içeriği, yenilenen yüzü ile ayrıcalıklı TV izleme deneyimini daha da ileri taşıyor. Sadece Tivibu’nun sunduğu 7 güne kadar geri al izle, durdur izle, kişiye özel kanal ve menü özelliklerinin yanında yenilenen platformu ile Tivibu, TV yayıncılığında öne çıkmaya devam ediyor.
  • Dijital trendler ile uyumlu yeni platformu ve müşteri deneyimini zenginleştirecek özellikleriyle daha güçlü bir televizyon deneyimi sunan Tivibu, eğlenceden doğaya, geziden yemeğe, sağlıktan modaya, yeni trendleri izleyicilerle buluşturan “yaşam” kanalı Tivilife’ı da duyurdu.
  • Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, “Türk Telekom olarak her alanda ilklere öncülük ederken, kullanıcı dostu yenilikçi özellikleri sunduğumuz Tivibu ile televizyon izleme alışkanlıklarını ve yayıncılık anlayışını değiştirmeye devam ediyoruz. Yayın hayatına başladığı günden itibaren, Türkiye’deki kullanıcı deneyimine yönelik alışılmışın dışında yenilikçi özellikler sunan ve gerçekleştirdiği ilklerle sektöre yön veren Tivibu, bu alandaki yol gösterici vizyonuna hız kesmeden devam ediyor. Tivibu’nun teknolojik altyapısının dönüşümü için 2 yıldır süregelen çalışmalarımızı başarıyla tamamlayarak platformumuzu yeniledik. Yeni ara yüzümüz ve kullanıcı dostu özelliklerimizle, TV izleme deneyimini yeni teknolojilerle kişiselleştirerek bir üst seviyeye çıkarıyoruz. Teknoloji alanındaki birikimimizi aktardığımız Tivibu ile kullanıcı deneyimini yeni nesil teknolojilerle bir üst seviyeye çıkarıyoruz” dedi.
  • ZTE Corporation Avrupa ve Amerika Bölge Başkanı ve Netaş Yönetim Kurulu Başkanı Aiguang Peng, “Bugün, Türk Telekom, ZTE ve Netaş iş birliği ile Türkiye'nin en büyük IPTV/OTT altyapı dönüşümlerinden birini gerçekleştirildiğini duyurmanın heyecanını yaşıyoruz. Bu iş birliği ile Tivibu kullanıcıları, farklı bir televizyon izleme deneyiminin keyfini çıkaracaklar. Bu projenin, dünya çapındaki IPTV/OTT pazarındaki pek çok operatör ve iş ortağı için iyi bir referans kaynağı olacağına inanıyoruz” dedi.

 

Türk Telekom’un TV platformu Tivibu, kullanıcılarına en iyi TV deneyimini yaşatmak için çalışmalarını sürdürüyor. Yenilenen güçlü teknolojik yapısı, gelişmiş yayın özellikleri, zengin içeriği ile televizyon izleme ve yayıncılık deneyimini üst seviyeye çıkaran Tivibu, dünyanın önde gelen entegre bilgi ve iletişim teknolojileri çözümü liderlerinden ZTE ve Netaş iş birliği ile yenilenen ara yüzünü ve sadece Tivibu’da olan yeni yaşam kanalı ‘Tivilife’ı tanıttı.

 

 

Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, “Türk Telekom olarak, bugüne kadar, teknolojik liderliğimizi uzun soluklu kılacak pek çok çalışmanın mimarı olduk. Teknolojik birikimimizi sağlıktan ulaşıma, kültür sanattan eğitime kadar birçok farklı sektöre başarıyla aktardık. Adımımızı attığımız her alanda ilklere öncülük ettik. Bu geleneğimizi yayıncılık sektörü özelinde de başarıyla sürdürdük. Ülkemizde IPTV yayıncılık dönemini biz başlattık. Türkiye’nin yeni nesil TV ve eğlence platformu Tivibu ile geleneksel televizyon yayın anlayışını kökten değiştirdik. Geliştirdiğimiz kullanıcı dostu teknolojilerle kullanıcılarımızı ayrıcalıklı televizyon deneyimi ile tanıştırdık. TV platformumuz Tivibu’nun kullanıcı deneyimini güçlendiren yeni ara yüzü, 7 gün geri al, Benim Kanalım gibi farklı özellikleri ve ilkleri barındıran Tivibu Multiscreen Platform’u ile kullanıcılarımıza en iyi deneyimi sunuyoruz. Yenilenen arayüzü ile Tivibu’nun TV izleme deneyimini bir üst seviyeye çıkarırken, platformu birbirinden değerli ve özel içeriklerimizle zenginleştirmeyi sürdürüyoruz. Bugün Tivibu’nun bu imkanlarını yeni yaşam kanalımız Tivilife’ın geniş içerik yelpazesiyle birlikte duyurmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Tivilife; yerli ve yabancı programları harmanlayan yayın akışı ile en özgün ve özel içerikleri izleyicilerle buluşturacak. Geziden yemeğe, sağlıktan modaya, doğadan spora, eğlenceden hobilere, girişimcilikten teknolojiye yeni trendleri izleyicilere sunacağız. Tivilife’ın yepyeni ve zengin program seçkisiyle hayatın nabzını tutan bir yaşam kanalı olacağına inanıyoruz” dedi.

ZTE Corporation Avrupa ve Amerika Bölge Başkanı ve Netaş Yönetim Kurulu Başkanı Aiguang Peng, “Teknoloji ve inovasyon öncüsü ZTE olarak, operatörlerin altyapı modernizasyonunu hızlandırmasına her zaman destek oluyoruz. Bugün Türk Telekom, ZTE ve Netaş'ın yakın iş birliğiyle hayata geçirdiğimiz Türkiye'nin en büyük IPTV/OTT altyapı dönüşümlerinden birini duyurmanın heyecanını yaşıyoruz. ZTE'nin ileri teknoloji ürünü IPTV/OTT çözümü, yerel bulut mimarisiyle tasarlanmış olup Türk Telekom'a en iyi erişimi ve esnekliği sunuyor. Türk Telekom Tivibu, ZTE ve Netaş tarafından geliştirilen, en yeni yapay zekâ ve büyük veri teknolojileriyle derinlemesine entegre olan platformu en iyi kullanıcı deneyimi sunuyor. Ayrıca Netaş Ar-Ge’sinin geliştirmeleriyle Tivibu; IPTV, Android TV, Apple TV, Smart TV, mobil, tablet ve web dahil olmak üzere her türlü platform ve cihaz arasında ayrıcalıklı deneyim sağlıyor. Türk Telekom ile gerçekleştirdiğimiz bu projenin, dünya çapındaki IPTV/OTT pazarındaki pek çok operatör ve iş ortağı için iyi bir referans kaynağı olacağına inanıyor, dijital inovasyonu hep birlikte şekillendirelim istiyoruz” diye konuştu.

Kullanıcı dostu yenilikçi üstün teknolojiler

 

 

Dijital platformlardaki trendlere ve yeni nesil cihazlara uygun yeni ara yüzüyle Tivibu’da 7 güne kadar geri alma özelliği ile geçmiş yayınlar TV rehberi menüsünden izlenebiliyor. Kullanıcının geçmiş izleme alışkanlıklarına göre seveceği filmlerden oluşan ve Türkiye’de bir ilk olarak, hayata geçirilen Benim Kanalım’da ise yayınlanan filmler kişiye özel içeriklerden oluşuyor. Ebeveyn kontrolü ile kullanıcılar dilediği kanalı veya içeriği izlemeye kapatabilirken, tüm programlar arasında farklı seviyede yaş sınırı belirlerken; aynı zamanda Çocuk Profili oluşturarak sadece çocuklara uygun içeriklere ve kanallara erişilebiliyor. Bana Özel menü yapısıyla, kullanıcılar, kaydettiği, yarım bıraktığı, kiraladığı veya satın aldığı içeriklere erişebiliyor. Çevrimdışı izleme özelliği de içeriklerin internete bağlıyken akıllı telefon veya tabletlere indirilmesini sağlarken, bu sayede internete bağlı olunmadığı ortamlarda da içeriklerin izlenmesine olanak veriyor. Tivibu’nun IMDB puan entegrasyonu sayesinde, kullanıcılar içerik seçerken bu puanı da referans alarak bir karar verebiliyor, “IMDB puanı yüksek filmler” kategorisi üzerinden doğrudan yüksek puanlı içeriklere erişilebiliyor.

4 ekran deneyimi ile cihazlar arası senkronizasyon

 

 

Tivibu müşterileri, Tivibu’nun gelişmiş özelliklerini barındıran yepyeni ara yüzü aracılığı ile, IPTV, Web, Smart TV, Apple TV/Android TV, akıllı telefon ya da tabletten oynatılıp durdurulan bir içeriğe, tekrar devam etmek istediğinde, yine bu cihazlardan dilediği zaman izlemeye devam edebiliyor. Kullanıcılar, TivibuGo uygulaması ile Tivibu’nun içeriklerine her yerden ulaşabiliyor.

Tivibu’nun özgün ve yaratıcı program seçkisi: Tivilife

Futboldan tenise, basketboldan voleybola, eSpordan Formula 1 yarışlarına kadar birçok daldaki spor heyecanını ekranlara taşıyan, sinema kanalları ile çok sayıda filmi izleyicilerle buluşturan; dizi, belgesel ve çocuk kanallarında dünyaca ünlü TV kanallarını bünyesinde barındıran Tivibu zengin içerikler sunmaya devam ediyor. Yeni nesil TV izleme alışkanlıklarını her geçen gün ileriye taşıyan Tivibu’nun duyurduğu en büyük yeniliklerinden biri de geniş içerik yelpazesine sahip Tivilife kanalı oldu. Türkiye’nin en yeni yaşam kanalı olan Tivilife’ın program seçkisi oluşturulurken; alanında uzman, beğeniyle takip edilen sunucu kadrosuyla, toplumun her kesiminin kendinden bir şeyler bulabileceği programlar özenle seçildi. Onlarca yeni yerli ve yabancı program, yüzlerce saat zengin içerik Tivilife aracılığıyla Tivibu kulanıcılarının beğenisine sunuluyor. Tivibu kullanıcıları, bu içerikleri kanal yayınının yanısıra Tivibu’nun Seç İzle servisi aracılığıyla diledikleri zaman izleyebilecekler. Sadece Tivibu’da yer alacak Tivilife kanalı, Tivibu 2 numaralı kanal üzerinden paket ayrımı olmaksızın tüm Tivibu müşterilerinin beğenisine sunuluyor.

Basın Kiti

Basın Kitini İndir
Diğer Basın Bültenleri ve Görseller
15 Haziran 2023

Az gören çocukların sınıf içi eğitimlerine yenilikçi çözüm: Türk Telekom ‘TahtApp’

Türk Telekom, teknolojinin ve dijitalleşmenin sunduğu imkânları, toplumun tüm kademelerinde fırsat e ...

Devamını Oku
15 Haziran 2023

Türk Telekom'un yeni nesil teknolojileri çevreye faydaya dönüşüyor

Türk Telekom sürdürülebilirlik ve enerji verimliliği vizyonu kapsamında; enerji veri yönetimi platfo ...

Devamını Oku