Türk Telekom Medya Merkezi

Anadolu Ajansı da Telefon Kütüphanesi’nde
10 Mayıs 2017

Anadolu Ajansı da Telefon Kütüphanesi’nde

Türk Telekom, Anadolu Ajansı (AA) iş birliği ile Telefon Kütüphanesi’ne Anadolu Ajansı tarafından servis edilen gündem haberlerini de ekledi.

 

10–16 Mayıs Engelliler Haftası gündemine paralel olarak hizmete sunulan bu yeni kategori ile Telefon Kütüphanesi, görme engellilere Türkiye ve dünya gündemini anlık olarak takip etme imkanı sunuyor. Türk Telekom’un kurumsal sosyal sorumluluk projesi Telefon Kütüphanesi, görme engelli kullanıcılarının istek ve ihtiyaçlarına göre içeriğini zenginleştirmeye devam ediyor. Son olarak  Telefon Kütüphanesi, lokasyon bağımsız ve daha zengin içerik sunma hedefiyle 2016 yılında kullanıma sunduğu mobil uygulamasına ek olarak içeriğine Anadolu Ajansı’nın güncel haber servisini de ekledi. Telefon Kütüphanesi, Anadolu Ajansı ve Türk Telekom arasında gerçekleştirilen bu iş  birliği kapsamında; görme engelli kullanıcılarına Türkiye ve dünya gündemini anlık olarak takip etme imkanı sunuyor. Uluslararası haber ajansı AA’nın haber servisinin yanı sıra Telefon Kütüphanesi’nde; kitaplar, sesli betimlemeli filmler, deneme sınavları ve dünyaca ünlü ressamların sesli betimlemeli tabloları başta olmak üzere 50 farklı kategori yer alıyor.

 

En çok İstanbul, İzmir ve Erzurum aradı

 

Türk Telekom’un Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı (GETEM) iş birliği ile yürüttüğü kurumsal sosyal sorumluluk projesi Telefon Kütüphanesi, bugüne kadar 230 binden fazla aranarak yaklaşık 4,6 milyon dakika dinlendi; mobil uygulaması ise 4 ayda 12 bin kez indirildi. Sırasıyla en çok İstanbul, İzmir ve Erzurum’dan aranan Telefon Kütüphanesi’nde tüm zamanların en çok dinlenen içeriği ise James Rollins’in ‘Kum Fırtınası’ romanı oldu. Cihangir Akşit’in, Miralay Reşat Bey’in askerlik yaşamını anlattığı tarihsel romanı ‘Çiğiltepe’ ile dünyaca ünlü İngiliz dedektif Sherlock Holmes’un yaratıcısı Sir Arthur Conan Doyle’un ‘Kayıp Dünya’sı ise en çok ilgi gören diğer içerikler arasında yer aldı. Türkiye’nin ilk sesli betimlemeli resim sergisi “Tablolar Konuşuyor” ile Leonardo da Vinci, Edvard Munch ve Osman Hamdi Bey gibi dünyaca ünlü ressamların eserleri, görme engelli sanatseverlerle buluştu. Telefon Kütüphanesi, bilgiye erişimde fırsat eşitliği sunma prensibinden hareketle görme engelli kullanıcılara sabit telefonlardan 0800 219 91 91 numaralı hat üzerinden veya IOS ve Android platformlardan indirilerek ücretsiz sunulan sesli içerik hizmetidir. Bu servisten 7/24 ücretsiz yararlanabilmek için, görme engelli kullanıcıların engelli belgeleri ile birlikte GETEM’den şifre almaları gerekiyor.

Diğer Basın Bültenleri ve Görseller
10 Mayıs 2017

Yaşar’ın 20. Yıl Albümü ilk defa ve sadece Muud’da

Türk Pop Müziği’nin sevilen sanatçısı Yaşar’ın heyecanla beklenen yeni albümü, dijital müzik platfor ...

Devamını Oku
10 Mayıs 2017

İstanbulluların kalbi Türk Telekom Prime Bebek Şenliği’nde atacak

Türk Telekom Prime ana sponsorluğunda bu yıl 11.’si düzenlenen Bebek Şenliği, 19 – 21 Mayıs tarihler ...

Devamını Oku